8 sierpnia 2013

Zwyczaje ślubne czyli coś nowego, coś starego, coś pożyczonego i coś niebieskiego. Co oznaczają te przesądy?
Co jest zwyczajem na ślubie? W co wierzyły nasze mamy, a co w nasze babcie? Czy te zwyczaje przetrwały?
Co będzie moim "coś niebieskiego"?

Ślub i wesela mają wiele tradycji, jedną z nich jest to, że Panna Młoda powinna mieć przy sobie cztery rzeczy - coś starego, coś nowego, coś pożyczonego i coś niebieskiego.

Byłam ciekawa co oznaczają te zwyczaje i pokażę Wam o czym ja pomyślałam:)

** Coś pożyczonego **
Pożyczona rzecz oznacza, że zawsze, w każdej sytuacji może liczyć na pomoc ludzi wśród których żyje – rodzina, przyjaciele i znajomi. Mówi się nawet, że para powinna korzystać z tej pomocy, w przeciwnym razie, lekceważąc tę pomoc może to być oznaka głupoty i pychy. Są i tacy, którzy wierzą, że warto pożyczyć coś od pary, małżeństwa, która żyje w udanym związku, by część tego szczęścia przenieść na swoje małżeństwo. 

Co możemy pożyczyć? Biżuterię (kolczyki, naszyjnik, bransoletkę), ozdoby do włosów (opaski, spinki), torebkę, ślubne akcesoria (podwiązkę, welon, sukienkę) itd.  

Jeszcze nie wiem od kogo pożyczę "coś" i co to będzie. Pewnie będzie to jakaś biżuteria.

** Coś nowego **Coś nowego oznacza symbol nowej drogi życia, rozpoczętej na ślubie i na którą wstępują małżonkowie. Jest to symbol związku, optymizmu Młodej Pary i znak otwartości.

Co może być nowe? Nowa może być suknia ślubna lub każdy inny nowy dodatek (buty, welon, biżuteria itd.)

Nowa będzie u mnie sukienka i na pewno też buty.

** Coś starego **Stara rzecz to symbol szacunku dla rodziny i dla tradycji, jest to w jakimś sensie obietnica, że nie Panna Młoda nie zamierza zrywać więzi rodzinnych. Postara się wnieść tradycję i rodzinę do swego małżeństwa i do swojej rodziny, którą założy. Ta rzecz może być symbolem łączenia się dwóch rodzin – dwie rodziny tworzą jedną wielką dla nowożeńców.

Co może być „stare”? Biżuteria rodzinna (kolczyki, pierścionki) lub podarunek od Pana Młodego, będący pamiątką rodzinną.  
Coś starego może być również retro samochód, który nas zawiezie do ślubu.

Ja chciałabym mieć przy sobie coś o mojej babci, która bardzo wiele dla mnie znaczy. 

** Coś niebieskiego **Niebieski kolor oznacza czystość, niewinność, skromność, wierność i miłość. Powiązany jest z religią, a dokładniej z Maryją, która na obrazach było zawsze prezentowana w niebieskich kolorach. Kolor niebieski już od lat jest wiązany ze ślubem – dostępne są nawet błękitne suknie ślubne.

Co może być niebieskie? Tradycyjnie – podwiązka, różne dodatki (rękawiczki z błękitną koronką).

Ja pomyślałam o niebieskich butach. Chciałabym, aby nasze wesele miało kolor przewodni granatowy – więc buty nie byłyby jedynie symbolem, ale również powiązanie z całym weselem. Co myślicie o takiej propozycji? Jeśli sukienka jest długa do ziemi, czy wypada założyć niebieskie buty? Jest jeszcze jeden plus niebieskich butów - na pewno je jeszcze kiedyś założę, białe buty, tym bardziej ślubne raczej nie nadają się do codziennego życia. 
Poniżej kilka propozycji.  

Co myślicie na ten temat? :)

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za pozostawienia komentarza ♥♥ Na pewno odwdzięczę się tym samym w wolnej chwili ♥♥

 

Template by Suck my Lolly